MAKALELER / ÖZEL OTOMOBİLLERE KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU?
« Geri

ÖZEL OTOMOBİLLERE KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU?

9.2.'17 tarihli KHK ve 65/A, 1.4.'17 tarihli UDHB Tebliğine göre:

Özel Otomobillere Kış Lastiği zorunlu mu?

 

 

Kış Lastiği ile ilgili Kanun (65/A) ve 1 Nisan 2017 UDHB Tebliği arasındaki farklılıklar ekteki tablodadır:

1) Temel sorun kanundaki "Eşya ve Yolcu taşıyan araçlar" tanımının Ticari araçları işaret etmesi. Ticari olan Otomobil dahil, özel otomobil hariç.

2) 65/A'da "Römorklar hariç" diye bir tanım olmadığı halde tebliğde hariç tutulması kanunla çelişkili.

3) 65/A'da "Kış Lastiği" denildiği için akıllara sertifikalı Üç Tepeli Dağ İçinde Kar Taneli (3PMSF) lastikler geliyor. Tebliğde ise sertifikasız M+S lastiklerinin Kış Lastiği tanımına alınması kanuna aykırı.

 

A screenshot of a cell phoneDescription generated with very high confidence

 

31 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Trafik Güvenliği Stratejisi Eylem Planı içinde yer alan "2015 yılı sonuna kadar 2918 sayılı Trafik Kanununa Kış Lastiği tanımının yer alması" hedefine 2012'de yayınlanan UDHB Kış Lastiği Yönetmeliği ile Ticari Araçlara Kış Lastiği zorunluluğu getirilerek  büyük oranda yaklaşılmıştı. Hedef ile ilgili  nihai adım 9 Şubat 2017'de KHK/687 ile atıldı. Ancak ne yazık ki, 2012 yılındaki UDHB yönetmeliği kopya edildiği için  2918 sayılı Trafik Kanuna eklenen 65/A maddesinde  "Yolcu ve Eşya taşımalarında kullanılan araçlar"  yani Ticari Araçlarla ilgili kavramlar yer aldı. Sonuç olarak ne yazık ki özel araçlar için Kış Lastiği zorunluluğu yok.

 

A screenshot of a cell phoneDescription generated with very high confidence

 

Tebliğin kanunla çelişmesi hukuksal sorunlar doğuracaktır. Acilen 65/A'ya müdahale yapılması gerekir. Ya da tebliğ revize edilip özel otomobilleri dolaylı olarak dahil eden görüntüden kurtarılmalı.

 

A screenshot of a cell phoneDescription generated with very high confidence

 

65/A'da özel otomobilleri de Kış Lastiğini kapsamına alınacak düzenleme sonrası değiştirilirse UDHB tebliğinde şu noktalara dikkat edilmeli:  

 

1) TIR'ların römorklarına (kademeli bir geçişle örneğin her sene bir dingile daha takılması üç senede üç dingile) M+S veya 3PMSF lastiği zorunlu olmalı,

 

2) Şehirlerarası otobüslere, Bolu'nun doğusuna gideceklere, 3PMSF lastiği tüm dingillerde zorunlu olmalı,

 

3) Denetimleri kolaylaştırmak için Şehirlerarası Otobüslerden başlayarak tüm araçlara kademeli şekilde "Kış Lastiği Denetim Belgesi" zorunlu olmalı. Bu belge Kaza Tespit Tutanağına eklenmeli,

 

4) Denetimleri kolaylaştırmak için Lastiklerin yanaklarındaki M+S ve/veya 3PMSF sembolleri beyaz boya ile boyanmalı,

 

2918 sayılı kanuna 65/A maddesiyle Kış Lastiği tanımı ve zorunluluğu girdiği için Sigortalar bu kıştan itibaren şartları sağlamayan araçlara tazminat ödemeyecek veya hasarı araç sahibine rücu edecektir.  

A close up of text on a white backgroundDescription generated with very high confidence

 

 

 

 

 

A close up of a newspaperDescription generated with high confidence

 

 

Makaleyi .pdf formatında indirmek için tıklayınız

« Geri
kislastigi.com ?? 2024, T??m haklar? sakl?d?r. ?zinsiz al?nt? yap?lamaz, kopyalanamaz.
Designed By: OrBiT
Top http://www.trendart.nl/ http://www.ophumboldt.de/ http://www.stolendan.nl/ https://www.havarie-lehmann.de/ https://www.tollwort.de/ https://www.vu-optimierung.de/ https://www.amazonas-tours.de/ https://www.flemming-pehrsson.de/ http://www.esbruderschaft.de/ https://www.bscmarzahn.de/ https://www.jangcard-reisen.de/ https://www.kulturundevents.de/ https://www.one2connect.nl/ https://www.sonjadrexl.de/ https://www.young4mation.de/ https://www.sbt-rechtsanwaelte.de/ https://www.j-vas.de/ http://www.energywelt.de/ https://www.hammerheads.nl/ https://www.psycoach-palacin.fr/ https://www.maxtreppen.de/ https://www.hp-berufshilfe.de/ https://www.autogaspro.de/ http://www.kshatriyasuperlam.com/ https://www.vidmail.nl/ https://www.roodenburg-rozen.nl/ https://www.carolath-collection.de/ https://www.digitelmobile.nl/ https://www.one2connect.nl/ https://www.teledock.nl/ https://www.vidmail.nl/ https://www.wohnungen-lorch.de/ https://www.erfolgimweb.de/ https://www.hammerheads.nl/ https://www.handy-team.de/ https://www.rude-ruetten.de/ https://www.buklee.de/ https://www.jongart.de/ https://www.tewes-grafik.de/ https://www.wohnungen-lorch.de/ https://www.metallbau-gaertner.de/ https://www.hi-drispenstedt.de/ http://www.thepalebluedot.nl/ https://www.pestalozzinet.de/ https://www.teleskipp.de/ http://www.admoveo.nl/ https://www.dirndl-jaeger.de/ http://www.kaniko.de/ https://www.werners-index.de/ https://www.hp-berufshilfe.de/