BASINDA KIŞ LASTİĞİ / HÜRRİYET GAZETESİ
« Geri

Haber Tarihi : 9.2.2005

HÜRRİYET GAZETESİ

Zincir ve kış lastiğine 55 milyon YTL harcadık

Emre ÖZPEYNİRCİ

Yoğun kar yağışıyla birlikte ağırlaşan kış şartları, patinaj zincirleriyle kış lastiklerini yinegündeme getirdi. Patinaj zincirinde yıllık ciro 20 trilyon liraya, kış lastiğinde ise 35 trilyon liraya çıktı. Kış lastiği kullanımı 1999’dan bu yana 8 kat arttı.AĞIR kış şartlarına bağlı olarak trafikte yaşanan zorluklar, patinaj zinciri ve kış lastiği kullanımını ciddi şekilde artırdı. Özellikle kullanımı zorunlu hale gelen zincir satışlarında 2-3 yıl öncesine göre yüzde 100 artış yaşanırken, kış lastiği satışları da 1999 yılından bu yana 8 kat arttı. Geçen yıl satılan patinaj zincir sayısı 300 bin adedi bulurken, kış lastiği sayısı ise 350 bin adede yükseldi. Araç sahipleri, 300 bin zincir için yaklaşık 20 milyon YTL (20 trilyon lira), 350 bin adet kış lastiği için ise yaklaşık 35 milyon YTL (35 trilyon lira) ödedi.

SATIŞLAR YÜZDE 100 ARTTI:

Türkiye’nin en büyük zincir üreticilerinden biri olan Atlı Zincir Satınalma Müdürü Haldun Baysal, bu sezon 65 bini ‘Takmatik’ olmak üzere 100 bin adet zincir sattıklarını belirterek, ‘Geçtiğimiz yıla göre yüzde 30’luk bir artış kaydettik’ dedi. Araçlarda zincir bulundurma zorunluluğunun artık titizlikle uygulanmaya başladığını hatırlatan Baysal, ‘Bu nedenle biz zincir satışını 2003 yılı ile karşılaştırıyoruz. Biz o döneme göre satışları yüzde 100 artırdık’ dedi.

20 TRİLYON LİRA CİRO:

Geçen yıl patinaj zinciri satışlarından 6 trilyonun üzerinde bir ciro elde ettiklerini kaydeden Baysal şöyle konuştu: ‘Biz Türkiye’deki 3-4 zincir üreticisinden biriyiz. Üretimde ve yerli zincir satışında yüzde 50’lik bir pazar payına sahibiz. Yani pazarda satılan toplam yerli zincir sayısı bu yıl 200 bin adet. 100 bin adet civarında da ithal zincir pazarda satılıyor. Toplam 300 bin adetlik pazardan bahsediyoruz. Pazarın parasal büyüklüğü ise 20 trilyon lira civarında.’

İTHALE DAMPİNG SORUŞTURMASI:

Türkiye’ye ithal olarak giren zincirlerin haksız rekabet yarattığını söyleyen Baysal, ‘Tüketiciler bu tip zincirler konusunda bilinçlendi. Çünkü hemen kopuyor ve tamir şansı bulunmuyor. Biz tamir garantisi veriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye giren ucuz ithal zincirlerin oranı pazarın yarısı kadardı. Bugün üçte bire geriledi’ diye konuştu. Türkiye’deki yerli üreticiler olarak ithal zincirlere karşı damping soruşturması açtırdıklarını hatırlatan

Baysal, soruşturmanın kısa sürede sonuçlanacağını ve bu tip ürünlere yüzde 100 damping vergisi geleceğini belirtti. Baysal, ‘Bu vergi gelince bu tip zincirleri ithal edenlerin kár marjı yüzde 5-10’lara inecek ve cazip yönü kalmayacak’ dedi.

Goodyear: Birkaç yılda 3-4 kat büyüdük

GOODYEAR’dan yapılan açıklamada ise Türkiye’de kış lastikleri pazarının her yıl büyüdüğü belirtilerek, ‘Örneğin son yıl içinde Türkiye’deki kış lastiği pazarı iki misli büyüdü. Bu trend son birkaç yıldır benzer çizgi gösteriyor. Yani son birkaç yılda bu pazarın 3-4 misli büyüdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda pazar lideriyiz ve pazardan hızlı büyüyerek ilerliyoruz’ denildi.

Avrupa’da kış lastiğinin payı yüzde 50’yi buluyor

TÜRKİYE’de lastik pazarının yaklaşık 5.5 milyon adet olduğunu vurgulayan Pirelli Otomobil Lastikleri Ürün Müdürü Burak Soydan, kış lastiklerinin bu pazar içindeki payının yüzde 6-7 seviyerinde olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde, örneğin Avrupa’da satılan her iki lastikten birinin, yani yüzde 50’sinin kış lastiği olduğunu söyleyen Soydan, ‘Kış lastiği kullanımı konusunda Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Tüketiciler kış lastiği kullanımıyla normal lastiklerinin ömrünü de uzatıcaklar. Yani bir lastiği iki sene kullanıyorlarsa, kış lastiği kullanımı ile birlikte bu 4 seneye çıkacak’ diye konuştu.

Satılan kış lastiklerinin yüzde 20’si ‘çivili’den PİRELLİ Otomobil Lastikleri Ürün Müdürü Burak Soydan, Türkiye’de yaşanan ağır kış şartları nedeniyle araç kullanıcılarının kış lastiği konusunda daha bilinçlendiğini belirterek, ‘1999’da Türkiye’de 50 bin adet kış lastiği satılırken, 2004’te bu rakam 350 bin adede yükseldi. 2005’te ise kış lastiği pazarının 400 bin adede çıkmasını bekliyoruz’ dedi. Soydan, 2002’de satılan toplam kış lastiği sayısının 150 bin adetler civarında olduğunu ifade etti. 2003’te bu rakamın 250 bin adede, 2004 yılında ise 350 bin adede yükseldiğini kaydeden Soydan, ‘Özellikle kış lastiği satışları İstanbul ve Ankara’da yoğunlaşıyor. Daha önce biz kış lastiğini Doğu’da satıyorduk’ diye konuştu. Soydan, iki çeşit kış lastiğinin satıldığını ifade ederek şöyle konuştu: ‘Kış lastiklerinden biri normal diğer ise çivi takılabilen lastikler. Satılan kış lastiklerinin 80’i normal kış lastiği.’

Haberi .pdf formatında indirmek için tıklayınız

« Geri
kislastigi.com © 2023, Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.
Designed By: OrBiT
Top