MAKALELER / KIŞ LASTİĞİ X KAR ZİNCİRİ KARŞILAŞTIRMASI
« Geri

KIŞ LASTİĞİ X KAR ZİNCİRİ KARŞILAŞTIRMASI

1) KIŞIN MUTLAKA KIŞ LASTİĞİ KULLANILMALI ,GEREKTİĞİNDE VE TALEP EDİLDİĞİNDE KAR ZİNCİRİ TAKILMALI:

Kışın kar yağmasa , yolda buz olmasa , araç 4x4 ve hatta ABS / ASR / ESP’li bile olsa ,7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin özel profillerinin olması değildir.Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunmasıazalmaktadır. Kış lastiklerinin ise üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt , kar ve buzda tutunmayıartırmaktadır.Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda riske girmeden , trafikyetkililerinin talebi durumunda , araç üreticisinin tanımladığı tekerleklere ( yaz lastiğikullanılıyorsa tercihen dört tekerleğe de) kar zinciri takılmalıdır.Yaz lastiği ile kar veya buz üzerinde araç kullanmak isteyen (özellikle 4x4) araçsahiplerine (kış lastiği veya zincir takmak dışında) tavsiyemiz bundan vazgeçmeleri ,kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamalarıdır.

2) KIŞ LASTİĞİ RİSK YÖNETİMİ İKEN , KAR ZİNCİRİ KRİZ YÖNETİMİ DİR.

“Risk” meydana gelebilecek zararlı bir olayın sonuçları ve oluşma olasılığınınbileşkesidir. “Risk Yönetimi” ise en geniş anlamı ile riskin denetimi ve yönetimi anlamınagelir. “Kriz” , ivedi tepki gösterilmesini gerektiren; risk yönetimi, kriz öngörme ve önlememekanizmalarının yetersiz kaldığı gerilim yaratan bir durumdur. “Kriz yönetimi” deönlenemeyen krizin denetim altına alınabilmesi için yönetimidir.

Kışın sıcaklığın 7 °C’ın altında geçtiği yerlerde dolaşan araçlara ve özellikle( Cankurtaran , İtfaiye, Belediye,Jandarma, Polis , Okul servisi, Taksi gibi ) görevaraçlarına kar yağmadan , yollar buz tutmadan , henüz kışın başında iken kış lastiğitakılması ve araçta “kış donanımı” ( Kar zinciri, takoz, don önleyici sıvı vs) nınbulundurulması “risk yönetimi” iken , kar yağdıktan veya yollar buz tuttuktan sonra ,en son çare olan “kar zinciri” nin takılması ise “kriz yönetimi” dir.

İstanbul’un “Kriz Yönetim Merkezi” durumundaki “Afet Koordinasyon Merkezi”AKOM’un kar yağdıktan sonra yaz lastiği olan araçlara kar zinciri takılmasını istemesi“kriz yönetimi” gereği doğrudur.İstanbul Valiliği’nin 7 Şubat 2005 tarihli “Zincirli veya kar lastiği olmayan araçların trafikteseyirlerine izin verilmeyeceği” şeklindeki kararı, risk yönetimine inanan ve kış lastiğikullanan bilinçli sürücüleri destekleyen yerinde bir karardır.İstanbul’daki görev araçlarının ve özellikle köprüleri kullanacak tüm araçların bir krizdurumu oluşmadan “risk yönetimi” gereği kış lastiği takmalarının desteklenmesi alınacaktedbirlerin en başında gelmelidir. AKOM’un ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı .Dr.Kadir Topbaş’ın 18 Kasım 2005 tarihli “ Kar lastiği kullanılmalı” ve “Belediyeotobüslerine kar ( kış) lastiği takılacağı” açıklamaları risk yönetimi doğrultusundaalınmış çok olumlu kararlardır.

3) BİR LASTİĞİN KIŞ LASTİĞİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kış lastiği ile ilgili RMA ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler yukardaki sembolükullanabilirler. “Bu sembolü taşıyan lastikler kış lastiğidir” diyebiliriz.RMA ve ASTM standartlarına göre bir lastiğin “kış lastiği” olabilmesi için belirli testşartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Buna göre aday lastikle kış şartlarını temsileden kaygan bir yolda yapılan ABS’li tam fren sonundaki fren ivmesinin , “referanslastiğin” fren ivmesinden en az % 7 daha fazla olması gerekmektedir.“Dört Mevsim Lastiği “ M+S ‘in ancak yukardaki sembolü taşıyorsa M+S Kış Lastiğiolarak değerlendirilebileceği, öte yandan M+S lastiklerinin yazın iyi bir yaz lastiği, kışında iyi bir kış lastiği görevini göremeyeceği mutlaka bilinmelidir.

4) KIŞ LASTİĞİ İLE KIŞIN DAHA KISA FREN MESAFESİ :

50 km/h hızda ve kar üzerinde yapılan fren testlerinde durma mesafesi;kış lastikleri ile 35 myaz lastikleri ile 43 mölçülmüştür.30 km/ h hızda ve buz üzerinde yapılan fren testlerinde durma mesafesi;kış lastikleri ile 57 myaz lastikleri ile 68 mölçülmüştür.FRENTEKNİK Test Laboratuvarı ve OLTAŞ tarafından 4 Mart 2005’deCONTINENTAL yaz ve kış lastiklerini kullanarak, kar değerlerine yakın k=0.2 kuvvetbağlantı katsayısına sahip ABS Test Pisti üzerinde yapılan karşılaştırma testlerinde80 km/h hızda durma mesafesi :kış lastikleri ile 65 myaz lastikleri ile 80 mölçülmüştür.

5) 4x4 ARAÇLAR DA KIŞ LASTİĞİ TAKMALI:

Kış lastikleriyle donatılmış önden çekişli bir aracın , yaz lastikleriyle donatılmış dörttekerden çekişli (4x4) bir araca göre daha güvenli olduğunu herhalde pek azımızbiliyordur.Bunun çok basit bir nedeni vardır :Fren sırasında tüm araçlar dört tekerlekten fren yapmaktadır , yani araçlar eşittir.Yaz lastikleri ile donatılmış önden çekiş veya arkadan itişli bir araç kalkış yapamadığıiçin yardımsız hareket edememekte, hareket etse bile fren sırasında araçduramamaktadır.Yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli (4x4) bir araç ise rahatlıkla kalkışyapabilmekte , fakat fren sırasında durma mesafesi aşırı uzamaktadır yani“gittiği gibi duramamaktadır”.Öte yandan kış lastikleriyle donatılmış önden çekişli veya arkadan itişli bir araç dahakısa mesafede durabilmektedir yani “gittiğinden daha iyi durmaktadır “.Avusturya Otomobil Kurumu ÖAMTC’nin 80 km/h ve kar üzerinde 4x4 bir araçla yaptığıfren testleri sonunda durma mesafeleri;Kış lastiği ile 67m ,Dört mevsim lastiği ile 82m veYaz lastiği ile 108mölçülmüştür.

6) KIŞ LASTİĞİ DÖRT TEKERLEĞE TAKILMALI:

Kış lastiği ülkemizde kışın soğuk geçtiği illerimizde özellikle taksi ve otobüs gibiaraçlarda kullanılmaktadır. Ancak yetersiz bilgi veya ekonomik gerekçelerle bu lastiklersadece çekişin olduğu tekerleklere takılmaktadır. Yani araç arkadan itişli ise kış lastiklerisadece arka tekerleklere , araç önden çekişli ise sadece ön tekerleklere takılmaktadır.Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması büyük riskler taşımaktadır:- Önde ve arkada farklı özelliklerde lastiklerin kullanılması aracın kuru ve kayganyollardaki çekiş ve fren dengelerini bozmaktadır:- Önde yaz lastiği , arkada kış lastiklerinin takılı olduğu arkadan itişli bir araç kuruyolda arkadan kayma eğilimi gösterirken, kaygan yolda ise önden kaymakta vedireksiyon hakimiyetini kaybetmektedir.- Önde kış lastiği, arkada yaz lastiklerinin takılı olduğu önden çekişli bir araç kuruyolda önden kayma eğilimi gösterirken , kaygan yolda da arkadan kaymakta vearaç savrulmaktadır.- Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması dört tekerleğe takılmasınagöre fren mesafesini önemli şekilde artırmaktadır.Yaz lastikli bir araçta zincirin sadece çekiş olan tekerleklere takılması da benzer riskleritaşımaktadır: Örneğin önden çekişli ve yaz lastikleri takılı bir aracın ön tekerleklerinezincir takıldığında yokuş aşağı inişlerde frene basıldığında ( araç ABS’li bile olsa) arkatekerlekler kilitlenebilmekte ve araç arkadan savrulmaktadır. Bu aracın kış lastiklerininolması bu riski azaltmaktadır.7)

LASTİKLER İÇİN 4 X 4 X 4 KURALI:


4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de aynı marka / model ve aşınma oranında olmalıdır.4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de 4 yıldan yaşlı olmamalıdır.4 X 4 X 4: Dört lastiğin profil derinliği 4 mm den az olmamalıdır.

Makaleyi .pdf formatında indirmek için tıklayınız

« Geri
kislastigi.com © 2023, Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.
Designed By: OrBiT
Top