MAKALELER / KIŞ LASTİĞİ SIKÇA SORULAN SORULAR
« Geri

KIŞ LASTİĞİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 1. KIŞ LASTİĞİNİN YAZ LASTİĞİNDEN FARKI NEDİR?

  Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C 'ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır.Kış lastiklerinin ise ,özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C 'ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.
   
 2. BİR LASTİĞİN KIŞ LASTİĞİ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

  Kış lastiği ile ilgili RMA(Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler sol taraftaki sembolü kullanabilirler. "Bu sembolü taşıyan lastikler kış lastiğidir" diyebiliriz.


   
 3. M+S KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

  "Kar Lastiği" diye adlandırılan lastik FREN özelliğinin yanında ÇEKİŞ özelliği de artırılmış Kış Lastiği ’dir. RMA (Rubber Manufacturers Association)’un tanımlamasına ve ASTM ’nin test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde "referans lastiğin" çekiş kuvvetinden en az %10 daha fazla çekiş kuvveti sağlayan lastikler Kış Lastiği sembolünün yanında M+S veya M S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedirler. Aşağıdaki sembolleri birarada taşıyan lastiklere "M+S Kış Lastiği" veya "Kar Lastiği" diyebiliriz:
  M+S

 4. KAR LASTİĞİ VAR MIDIR?

  HAYIR!
  Her ne kadar İngilizce konuşulan ülkelerde, örneğin ABS’de, isim olarak kullanılsa da “Kar Lastiği” diye ayrı bir Lastik sınıfı yoktur. Kış Lastiği yerine “Kar Lastiği” denilmesi doğru değildir. Kış Lastiğine Kar Lastiği yakıştırması “
  sadece kar üzerinde kullanılabilen” veya “kar üzerinde Kar Zinciri kullanılmasını gerektirmeyen” gibi yanlış anlamalara neden olmaktadır.Öte yandan bazı Kış Lastiği markalarının kar üzerindeki sonuçlarının diğer rakip markalardan daha iyi,fakat kuru ve ıslak yolda kötü olması,bu zayıflığı olan lastiklerin “Kar Lastiği” olarak satılması bir Pazarlama Stratejisidir.
   

 5. M+S "DÖRT MEVSİM LASTİĞİ" NEDİR?

  “Dört Mevsim Lastiği“ olarak da bilinen M+S lastikleri ( M = Mud = Çamur S = Snow = Kar ) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş,ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir. Bu harfleri taşıyan lastiklerin hangi şartları sağladığı belli değildir. Yolüstü ve Yoldışı şartlarda gitmesi beklenen 4x4 SUV araçların fabrika çıkışı lastikleri genellikle M+S lastikleridir.
   

 6. M+S "DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ" KIŞ LASTİĞİ SAYILIR MI?

  M+S lastikleri ancak Kış Lastiği sembolünü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir. Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa,ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. “Kış Lastiği”sembolünü taşımayan M+S “Dört Mevsim Lastikleri” nin kışın iyi bir Kış Lastiği , yazın da iyi bir Yaz Lastiği olamıyacağı mutlaka bilinmelidir.
   
 7. KIŞ LASTİĞİ SEMBOLÜ TAŞIMAYAN M+S KIŞ LASTİĞİ SAYILMIYORSA,NEDEN M+S LASTİĞİ ALMANYA'DA ARALIK 2010'DA YAPILAN SON DÜZENLEMEDE KIŞ ŞARTLARINA UYGUN LASTİKLER ARASINDA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR?

  Eski düzenlemeye kıyasla daha doğru bulunmasına karşın, Alman Trafik Güvenliği kuruluşları bu kararı yetersiz bulduklarını açıkladılar. Bu kararın alınmasında M+S lastiğini fabrika çıkışı standart lastik olarak kullanan 4x4
  SUV araçların etkili olduğu düşünülmektedir.

   

 8. KAR YAĞMIYORSA KAR LASTİĞİNE NEDEN İHTİYAÇ OLSUN? KAR YAĞINCA YAZ LASTİKLERİNE ZİNCİR TAKARIM. YANLIŞ MI?

  RİSK YÖNETİMİ AÇISINDAN YANLIŞ !

  Kış Lastiği Risk Yönetimi, Kar Zinciri Kriz Yönetimi dir. Ne kadar çok Risk Yönetimi, o kadar az Kriz Yönetimi.

  Kış Lastiği, kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırmakta , aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak vermektedir. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (Köprü ve Viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutabilmektedir. Yani Kış Lastiği riskleri azaltmaktadır.

  Yaz Lastiği ise aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamaktadır. Kış Lastiğine göre çok daha erken ve sık kar zinciri takma ihtiyacı duymakta, zincir takıldığında yavaş gitmek ve kuru zeminde ise çıkarılmak zorundadır.
   
 9. KIŞ LASTİĞİNİN SADECE ÇEKİŞİN OLDUĞU TEKERLEKLERE TAKILMASI YETERLİ MİDİR?

  HAYIR !
  Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.
   
 10. KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA "KIŞ LASTİĞİ" TANIMI VAR MIDIR?

  HAYIR !

  Karayolları Trafik Kanunu’nda “Kış Lastiği” yer almamaktadır, ancak 30.maddede yeralan ;
  “Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur” cümlesi ilgili Yönetmelikte yeterli bilgi olmadığı için Trafik Polisi ve Trafik Jandarmasına;
  “kışın bazı kaygan yollarda kış lastiği yeterlidir,zincir istenmeyebilir ”
  şeklinde yorum yapma sorumluluğu yüklemektedir.
   
 11. HANGİ RESMİ VEYA ÖZEL ARAÇLAR ÖNCELİKLE KIŞ LASTİĞİ TAKMALIDIR?

  Kışın sıcaklığın 7 °C’ın altında geçtiği yerlerde Ambulans, İtfaiye, Belediye araçları, Polis ,Jandarma, Okul servisi, Taksi gibi görev araçlarına ve tabii ki Şehiriçi- ve Şehirlerarası Yolcu Otobüslerine kar yağmadan, yollar buz tutmadan, henüz kışın başında iken Kış Lastiği takılmalıdır.
   
 12. KIŞ LASTİĞİ TAKILI ARAÇLARIN KAR ZİNCİRİ BULUNDURMALARI GEREKLİ MİDİR ?

  EVET ! ZORUNLUDUR !

  Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği Karlı ve buzlu yollarda “bir takım Kar Zinciri bulundurulması” zorunludur. Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış tüm araçlar için geçerlidir.
   
 13. KIŞ LASTİĞİ TAKILI BİR ARACA ZİNCİR TAKILIR MI? TAKILIRSA HANGİ DURUMLARDA TAKILMALIDIR?

  TAKILABİLİR!

  1) Trafik yetkililerinin talebi durumunda,

  2) Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda özellikle yokuş aşağı inişlerde aşağıdaki deneme yapıldığında sonuç olumsuzsa;
  - aracın hızı ve vitesi o şekilde seçilmelidir ki, gaz pedalı bırakıldığında araç blokajsız yavaşlamalı, gaza basıldığında patinajsız hızlanmalıdır.

  3) Aracın hızının düşürülmesine karşın aşağıdaki durumlar devam ediyorsa;
  - Fren sırasında ABS’nin ,
  - Gaza basıldığında ASR’nin ve
  - Dönemeçlerde ESP’in kendiliğinden çok sık devreye girmesi sınır değerlere de çok sık ulaşıldığı anlamına gelir.

  Tehlikeli durum oluşmadan araç üreticisinin tanımladığı tekerleklere kar zinciri takılmalıdır.
   
 14. KIŞ LASTİĞİ TAKAN BİR SÜRÜCÜ TRAFİK DENETİMİ SIRASINDA KIŞ LASTİĞİ TAKTIĞININ DAHA KOLAY ANLAŞILMASI İÇİN NE YAPABİLİR?

  Kolay teşhis için Kış Lastiği sembolü çıkmaz beyaz kalem ile boyanabilir.


 15. ABS / ASR / ESP OLAN ARAÇLAR KIŞ LASTİĞİ TAKMALI MIDIR?

  EVET !

  ABS fren, ASR de çekiş güvenliğini arttıran teknik üstünlüklerdir,
  ancak ABS/ASR fizik kurallarını ,yani tekerlekle yol arasındaki sürtünme katsayısını, değiştiremez, kötü lastiklerle buzda fren mesafesini kısaltamaz.
  ESP de hareket sırasında sürücünün istediği hareket çizgisinden çıkma eğilimi gösteren aracı, sürücünün istemi dışında, frenleri tek tek kullanarak, aracın tekrar sürücünün istediği hareket çizgisine girmesini sağlayan kararlılığı artıran bir sistemdir. Yukarda sayılan tüm Elektronik Güvenlik ve Çekiş Sistemlerinin başarısı ve doğru çalışabilmeleri için lastiklerin yola iyi tutunmaları şarttır. Kışın bu araçlar da Kış Lastiği kullanmalıdır.
   
 16. 4X4 ARAÇLARIN KIŞ LASTİĞİ TAKMASINA GEREK VAR MIDIR?

  EVET!

  Yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli (4x4) bir araç rahatlıkla kalkış yapabilmekte ve kısa sürede yüksek hızlara çıkabilmektedir, fakat fren sırasında durma mesafesi aşırı uzamaktadır yani;
  “gittiği gibi duramamaktadır”.
  Bunun çok basit bir nedeni vardır :
  Fren sırasında tüm araçlar dört tekerlekten fren yapmaktadır , yani araçlar eşittir.

  Yaz lastiği ile kar veya buz üzerinde araç kullanmak isteyen (özellikle 4x4) araç sahiplerine (Kış Lastiği veya zincir takmak dışında) tavsiyemiz bundan vazgeçmeleri , kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamalarıdır.
   
 17. NEDEN DÖRT TEKERDEN ÇEKİŞLİ VE ELEKTRONİK GÜVENLİK DONANIMLARINA SAHİP ARAÇLARIN İKİ TEKERDEN ÇEKİŞLİ ARAÇLARA GÖRE DAHA ÇOK KIŞ LASTİĞİ İHTİYACI VARDIR?

  Çünkü dört tekerden çekişli ve elektronik güvenlik donanımlarına sahip araçlar, iki tekerden çekişli araçlara göre çok daha çabuk hızlanabilmekte , daha yüksek hızlara ve fiziksel sınırlara ulaşabilmekteler, ancak fren sırasında tüm araçlar eşit durumda oldukları için “gittikleri gibi” duramamaktadırlar.
   
 18. KIŞ LASTİĞİ TAKILI 4x4 ARAÇLARIN KAR ZİNCİRİ BULUNDURMALARI GEREKLİ MİDİR ?

  EVET ! ZORUNLUDUR !

  Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği Karlı ve buzlu yollarda “bir takım Kar Zinciri bulundurulması” zorunludur. Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış , 4x4’ler dahil, tüm araçlar için geçerlidir.
   
 19. YAZ LASTİĞİ TAKILI 4X4 ABS/ASR VE ESP’Lİ BİR ARAÇ, KIŞ LASTİĞİ TAKILI ÖNDEN ÇEKİŞLİ VE ABS’Lİ BAŞKA BİR ARAÇ KARLI BİR YOLDA KARŞILAŞTIRILDIĞINDA HANGİ ARAÇ DAHA GÜVENLİDİR?

  FREN AÇISINDAN KIŞ LASTİKLİ ÖNDEN ÇEKİŞLİ ARAÇ !
  Kış Lastikleriyle donatılmış önden çekişli bir aracın Yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli 4x4 bir araca göre daha güvenli olduğunu herhalde pek azımız biliyordur.
  Bunun çok basit bir nedeni vardır :
  Fren sırasında bütün araçlar dört tekerden fren yaptıkları için eşittirler.

  Yaz lastikleriyle donatılmış 4x4 bir araç “gittiği gibi duramamaktadır” yani fren sırasında fren mesafesi aşırı uzamaktadır. Öte yandan dört tekeri de Kış lastikleriyle donatılmış tek dingilden çekişli bir araç “gittiğinden daha iyi” durabilmektedir.
   
 20. TÜRKİYE’DE YAZ - KIŞ LASTİĞİ KARŞILAŞTIRMASI YAPILDI MI?

  EVET ! Üç kez.

  4 Mart 2005’de FRENTEKNİK Test Laboratuvarı ve OLTAŞ / CONTINENTAL tarafından ABS test pisti üzerinde (k=0.2 kara yakın sürtünme katsayısı)
  80 km/h hızda yapılan karşılaştırma testinde:
  kış lastikleri ile 65 m
  yaz lastikleri ile 80 m
  fren mesafesi ölçülmüştür.

  25 Ocak 2006’da İETT , kışlastiği.com ve FRENTEKNİK Test Laboratuvarı tarafından karlı zemin üzerinde İETT ’ye ait MAN belediye otobüsleriyle 50 km/h hızda yapılan karşılaştırma testinde:
  kış lastikleriyle 43 m
  yaz lastikleriyle 63 m
  fren mesafesi ölçülmüştür.

  31 Mart 2006’da GOOD YEAR, kışlastiği.com , HED AKADEMİ ve FRENTEKNİK Test Laboratuvarı işbirliği ile yapılan OKUL SERVİSLERİ İÇİN KIŞ LASTİĞİ - YAZ LASTİĞİ KARŞILAŞTIRMASI 60 km/h hızda yapılan karşılaştırma testinde:
  Yaz lastikleriyle ........................................ 67 m
  Kış lastikleriyle ......................................... 38 m
  Önde Yaz , arkada Kış Lastikleriyle ............. 52 m
  fren mesafesi ölçülmüştür.
   
 21. YENİ KIŞ LASTİĞİ TAKILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  Yeni Kış Lastiği takıldıktan sonra;
  - Kuru yol üzerinde 200 - 300 km “Yüzey AlıGtırması” yapılması,
  - “Yüzey AlıGtırması” sırasında yüksek hızlara çıkılmaması, ani fren yapılmaması, dönemeçlere hızlı girilmemesi,
  - “Yüzey AlıGtırması” yapılmadan Kar üzerinde kullanılmaması,gereklidir.

  Kuru yol üzerinde “Yüzey AlıGtırması” yapılması gereğinin nedeni Kış Lastiğiüretim sürecinde lastiğin lamellerinin kalıptan kolay ayrılabilmesi için Silicabazlı bir “Kalıptan ayırma yağı” kullanılması ve bu yağın lastiğin istenentutunmayı sağlayabilmesi için temizlenmesi gereğidir.Geniş tabanlı Kış Lastikleri için “Yüzey AlıGtırması” süreci daha da önemlidir.

 22. LASTİĞİN “YÜK SINIFI” NEDİR ?

  Bir lastiğin taşıyabileceği yükü (kg) gösterir.

  Araç üreticisi çeşitli emniyet faktörlerini de gözönüne alarak ürettiği araca takılacak lastiklerin “Yük Sınıfı” nı belirler. Bir araca sonradan Standart Lastiğin “Yük Sınıfı” nın altında lastik takılamaz.
   
 23. KIŞ LASTİKLERİNİN YOLA DAHA İYİ TUTUNMALARI İÇİN HAVA BASINÇLARINI DÜŞÜRMEK DOĞRU MUDUR?

  KESİNLİKLE YANLIŞ!

  Kış ve Yaz lastiklerinin hava basınçları “kesinlikle” Lastik ve Araç üreticisinin verdiği değerler olmalıdır.
  Öte yandan düşük basınç durumunda sanıldığı gibi yola tutunma artmamakta, lastiğin yola tutunmayı artıran profilleri yetersiz basınçtan dolayı işlevsiz kalmaktadır.
  Genel inanışın tersine hava basıncının istenen değerden 0.1 - 0.2 bar daha yüksek basılmasının Kış Lastiğinin tutunmasını artırdığı saptanmıştır.
  En son olarak, lastik basıncının düşürülmesinin aracın dönemeç kararlılığını olumsuz etkilemenin yanında “yuvarlanma direnci”ni ve dolayısıyla yakıt tüketimini de yükselttiği unutulmamalıdır.
   
 24. LASTİĞİN “HIZ SINIFI” NEDİR ?

  Bir lastiğin kullanılabileceği en yüksek hızı (km/h) gösterir.

  Almanya dışında Karayolları ve Otoyollar üzerinde izin verilen en yüksek hız 130km/h olmasına karşın , üretilen araçların üzerinde bu hızın çok üzerinde hızlara izin verebilecek lastikler kullanılmaktadır. Araç üreticisi çeşitli emniyet faktörlerini de gözönüne alarak ürettiği aracın üzerindeki lastiklerin “ Hız Sınıfı” nı belirler.

  Bir araca sonradan Standart Yaz Lastiğinin “Hız Sınıfı” nın altında ;
     - Yaz Lastiği takılamaz,
     - Kış Lastiği takılabilir , ancak bu durumda, kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile Sürücü uyarılmalıdır.
   
 25. KIŞ LASTİĞİ TAKARKEN YAZ LASTİĞİNDEN FARKLI (ÖLÇÜ, HIZ VE YÜK SINIFI) BİR LASTİK TAKILABİLİR Mİ?

  Araç üreticisinin önerdiği ve standart yaz lastiğinin özelliklerine sahip Kış Lastiği takılmalıdır. Ancak üretici tarafından tavsiye verilmemişse ;
  - Çapı aynı ancak genişliği daha az olan kış lastikleri kullanılabilir.
  - Yük Sınıfı kesinlikle aynı olmalıdır.
  - Hız sınırı daha düşük bir Kış Lastiği kullanılacaksa, Kış Lastiğinin bu düşük hız sınırından dolayı, sürücü kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile uyarılmalıdır.
   
 26. KIŞ LASTİKLERİ NASIL SAKLANMALIDIR?

  Kış lastikleri 15 - 20 ºC sıcaklıkta karanlık , kuru ve serin bir yerde, radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 1m uzaklıkta ve naylon gibi bir torbaya sarılarak depolanmalıdır.
  Jantlı ve jantsız olarak depolandığında şunlara dikkat edilmelidir:
  - JANTLI : Üst üste ve yatık şekilde depolanmalıdır .
  - JANTSIZ : Dikine ve yanyana depolanmalı, deforme olmamaları için lastikler peryodik olarak döndürülmelidir.
   
 27. KIŞ LASTİKLERİNİN SAKLANMA ÖMRÜ NE KADARDIR?

  Beş yıldır. Bu süreyi geçen kış lastikleri işlevsel açıdan zayıflamaktadır.
   
 28. KIŞ LASTİĞİ SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

  1) Araç üreticisinin önerdiği;
     - Kış lastiği markası ve Tipi
     - Ölçü , Yük sınıfı ve Hız Sınıfı takılmalıdır.
  Bu bilgiler Kullanıcı El Kitabı veya araç üzerinde bulunmaktadır.
  Aracın Yetkili Servisleri de bu konuda bilgi verebilir.

  2) Araç üreticisi tarafından Kış lastiği markası ve Tipi önerisi verilmemişse, seçilecek Kış Lastiğinin aracın üzerindeki Standart Yaz Lastiği ile aşağıdaki özellikleri aynı olmalıdır ;
     - Ölçü : Genişlik (mm) / Profil (%) X Jant çapı ( inç)
     - Yük sınıfı : Load Index
     - Hız sınıfı : Speed Index

  3) Aşağıdaki durumlarda Standart Yaz Lastiği ile farklı özelliklere onay verilebilir:
     - Çapı aynı ancak genişliği daha az olan Kış Lastiği kullanılabilir.
     - Yük Sınıfı kesinlikle aynı olmalıdır.
     - Hız Sınıfı daha düşük bir Kış Lastiği kullanılacaksa sürücü, Kış Lastiğinin bu düşük Hız Sınıfından dolayı , kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile uyarılmalıdır.

  4) Seçilen Kış Lastiğinin mutlaka;
     - Üzerinde “Kış Lastiği” işaretinin olması,
     - Üretim Yılı ve Ayının kontrol edilmesi,
     - Garanti şartlarının öğrenilmesi,
     - Aracın tüm tekerleklerine takılması gerekir. ( 4 x 4 x 4 kuralı)

  5) Kış Lastiklerinin çeşitli otomobil dergileri veya kuruluşlar tarafından yapılmış testlerdeki sonuçları , fiyatlarının yanında, aşağıdaki önem sırasına göre gözönüne alınmalıdır:
     - Kuru yolda fren
     - Islak yolda fren
     - Karda Fren
     - Karda Çekiş
  Kış Lastikleri kışın, kardan çok kuru ve ıslak zeminlerde kullanılmaktadır . Sadece kar üzerinde iyi sonuç veren , kuru yolda kötü sonuçlar veren “Kar Lastiği” iyi bir Kış Lastiği olamaz.
  En iyi Kış Lastiği ;
     - Karda Fren ve Çekiş yönünden yeterli ,
     - Kışın Kuru ve ıslak zeminde yazın Yaz Lastiğine en yakın sonuç veren lastiktir.
   

 29. KIŞ LASTİĞİ 12 AY KULLANILIR MI?

  HAYIR !Kış lastikleri ile yazın yapılan fren testleri yaz lastiklerine göre daha uzun fren mesafeleri vermiştir. Aşağıdaki örnekte yaklaşık 3m lik bir uzama görülmektedir.Yazın 100 km/h hızda yapılan fren testinde durma mesafesi ;

  - Kış Lastiği ile 41 m

  - Yaz Lastiği ile 38 m

  Ölçülmüştür. Gereğinde bu 3 m lik fark hayat kurtarabilir. Bu nedenle kış lastiklerini yazın kullanmamak gerekir.Öte yandan kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre daha pahalı olduğu da gözönüne alınacak olursa,bu kararın ekonomik olmadığı da ortadadır.

  "YAZ LASTİKLERİ YAZIN,KIŞ LASTİKLERİ KIŞIN KULLANILIR"

   

Makaleyi .pdf formatında indirmek için tıklayınız

« Geri
kislastigi.com © 2023, Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.
Designed By: OrBiT
Top